Backlink Nedir?

29 Aralık 2015

Backlink bir siteye başka site tarafından link verilmesi yani (referans olarak) gösterilmesidir.  Doğru kullanıldığı takdirde google sıralamasındaki yerinizi ilerletirken, yanlış kullanıldığında ise geriletebilir. Örneğin Page Rank değeri yüksek olan bir site sahibiyle anlaşabilir ve sitenizin linkini paylaşmasını rica edebilirsiniz.  Google bu duruma şöyle yaklaşıyor; " PR değeri yüksek olan site, bu linki paylaştıysa, linki paylaşılan site önemlidir." Bu şekilde PR değeri yüksek sitelerden birkaç linkiniz paylaşıldığında sıralamanız da yükselmeye başlar. Tabi web sitenizi güncel tutmaya da devam etmelisiniz. PR değeri de hacklink suistimali yüzünden artık çok fazla dikkate değer görülmemeye başlandı. Link alacağınız sitenin geniş ve güncel içerikli, sıralamada  ve seo puanında yüksek olmasına dikkat edin.

Ayrıca siz de sitenizden, içeriğinizle alakalı sitelerin linklerini paylaşabilirsiniz. Google buna da önem veriyor.


Aşırı Backlink Almayın !

Sitenize aşırı backlink almaktan kaçının. Bu durum sitenizin gerilemesine ve hatta spam listesine girmesine sebebiyet verebilir. Normal hayatta olduğu gibi internet hayatında da "herşeyi optimal" oranda kullanmak gerekir.
 

Backlink nedir


İçeriğinizle Uygun Sitelerle Çalışın

Dikkat etmeniz gereken başka bir konu da link aldığınız sitenin, sizin sitenizle uyumlu bir içeriğe sahip olmasıdır. Örneğin bir yemek tarifleri siteniz varsa ana içeriği yemek tarifleri olmasa bile, içeriğinde önemli oranda yemek tarifleri bulunduran bir siteden, mesela bir yaşam portalı ya da haber sitesinden link almalısınız.
 

Aldığınız ve Sitenizde Yayınladığınız Linkler Kalıcı Olsun

Sıralamada yüksek bir siteden link aldığınızda linklerin site kapanana kadar silinmemesi taahhütünü mutlaka alın.Sitenizde yayınladığınız linkleri ise hemen silmeyin. Sildiğiniz backlinkler sitenizde kalıcı bir düşüşe sebebiyet verebilir. Siteniz kapanana kadar bu linkler sitenizde yer almalıdır.
 

Linklerin Yerleştirileceği Yerler

Eskiden backlinkler görünür ya da görünmez biçimde sitelerin alt kısımlarına yerleştirildi. Google artık bu numarayı yemiyor.  En güzel  yöntem bir makalenin içinde paylaşmaktır. Artık birçok sitede, haberler ya da blog bölümleri var. Linkleri bu bölümlerde güzel bir makalenin içinde yayınlayabilirsiniz.
 

Backlink "herşey" değildir

Şunu da asla unutmayalım. Eğer sitenizde özgün, güncel ve ziyaretçi çeken içerikler yoksa backlink almanız nafile.  Backlink, Seo unsurlarından "sadece" biridir.

Etiketler: backlink nedir,nasıl backlink alınır?,seo