Google SEO Nedir?

17 Kasım 2015

Arama motoru optimizasyonu arama motorlarında üst sıralarda yer almayı ve çok ziyaret almayı hedefleyen teknolojidir. Google optimizasyonu ise Google’ın dünyanın en popüler arama motorlarından birisi olması ile hayatımıza girmiş bir kavramdır. Tam olarak optimizasyon konusunda Google’a odaklanmak ve bu alanda çalışmak anlamına gelir.

SEO, İngilizce’de Search Engine Optimization’un kısaltılmış halidir. Türkçe’de ise "arama motoru optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonunu bu kadar önemli hale getiren şey ise insanların internet sitelerine ulaşmak için en fazla tercih ettikleri yolun arama motorlarından arama yapmak olmasıdır. Arama motorlarında yapılan sıralamalarda en üstte yer almak , şansa değil profesyonel bir çalışmaya bağlıdır. Bu profesyonel çalışma SEO uzmanları tarafından yapılır ve sitenin optimizasyon işlemi tamamlanarak başta Google olmak üzere bütün arama motorlarında sitenin ilk sayfada yer alması sağlanabilir.

Google optimizasyonunda amaç Google arama motorunda iyi bir yer elde etmek ve bunu korumaktır. Bu nedenle optimizasyon sürekli kontrol altında tutulmalıdır.
 

İÇ SEO

Site içinde yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Linklerin sadeleştirilmesi ve başlıkla uyumlu olması, sayfa bazlı meta tag yönetilirliği, site hızının arttırılması, kodlama hatalarının düzeltilmesi vb. bir dizi işlemdir.