Web Tarayıcılar (Browserler)

29 Aralık 2015

Web Tarayıcı (Browser) Nedir?

Türkçe'de tarayıcı olarak adlandırdığımız browserlar, internet ortamındaki kodların, bilgisayar ekranınızda yazı, resim, film ve benzeri şekilde görüntülenmesini sağlayan programlardır. Yani şu anda bu sayfayı görüntülediğiniz internet explorerfirefoxoperasafari ve benzeri yazılımlardır. 
 

Web Tarayıcıların Tarihi

1992’de Unix, 1994'de Netscape Navigatör ve nihayetinde 1995'de Internet Explorer sahneye çıktı. 1996'da Microsoft IE’yi Windows’a dahil etti. Yine 1996'da Opera pazara girdi. 1998'e kadar açık kaynaklı olarak hizmet veren Netscape, AOL tarafından satın alındıktan sonra 2002 yılında Firefox'a evrildi ve dünya'ya duyuruldu.  2003'te de Safari piyasa sunuldu. Firefox 2006 yılında 1 günde, 8 milyon indirilmeye ulaşarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 2008 yılında arama motoru Google, Chrome'u piyasaya sürdü. Google Chrome kısa sürede pazarın lideri haline geldi. 2012 yılında Rus arama motoru girişimi olan Yandex'in, Yandex browseri, diğer tüm tarayıcılardaki özellikleri birleştirip sunarak ortaya çıktı.
 

En iyi web tarayıcı hangisi?

İlk web tarayıcılardan olmasına rağmen, hız ve görüntü problemleri yaşatan Internet Explorer artık kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmiyor.  Günümüzde yaygın biçimde kullanılan tarayıcılar ise Google Chrome ve Mozilla Firefox'tur.  Eğer sizde farklı bir tarayıcı kullanmak isterseniz aşağıdaki bağlantıklara tıklayarak bu programları indirebilirsiniz.

Google Chrome indirmek için tıklayın

Mozilla Firefox indirmek için tıklayın

Etiketler: browser nedir?,web tarayıcı,en iyi tarayıcı