Web Tasarım Neden Mobil Uyumlu Olmalı?

2 Kasım 2015

İletişimde akıllı cihazlar (telefon, tablet) devrimi sonrası web tasarım alanında “Mobile First” yani “Önce Mobil” yaklaşımı giderek ağırlığını arttırdı. Dünya genelindeki internet bağlantılarının yarısından fazlası mobil cihazlar ile gerçekleştirilirken, ülkemizde de önceki yıllara göre %37’lik oranla ciddi bir artış yaşanıyor. Mobil cihazlarla internete bağlananların artması, web sitenizin mobil üzerinden çok sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi demek. Dolayısıyla kurumsal web site, E-Ticaret sitesi ya da bir blog için en öncelikli ihtiyaç sitenizin mobil uyumlu olmasıdır.

 

İYİ BİR KULLANICI DENEYİMİ

Sitenizin masaüstü platformlarda görüntülenen arayüzü mükemmel olsa da, eğer mobile uygun biçimde tasarlanmamış ve kodlanmamışsa, akıllı cihazlarda aynı performansı göstermeyecektir. Bu da mobilden gelen trafiğinizi olumsuz etkileyecektir çünkü iyi bir mobil kullanıcı deneyimi yaşayamayan ziyaretçi, web sitenize bir daha mobil üzerinden bağlanmayacaktır. Mobil uyumu web sitenize iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.
 

GOOGLE MOBİL TERCİH EDİYOR

Mobil cihazlarla internete erişim oranının yükselmesiyle birlikte arama motoru devi Google'da aylar önce algoritmasına yeni bir özellik ekledi. Bundan böyle mobil uyumlu web siteler Google sıralamalarında öncelikli hale gelecek. Google tüm platformlarında "Sitenizin mobil cihazlara uygunluğu artık bir Google Arama sıralama sinyali olarak kabul edilmektedir." uyarısını yayınladı. Eğer web siteniz mobil uyumlu değilse sıralama avantajınızı kaybedeceksiniz demektir. Genel istatistikler de mobil uyumlu olmayan sitelerin %45 oranında kullanıcı kaybı yaşadığını gösteriyor.
 

MOBİL UYUMLU TASARIM YAKLAŞIMIMIZ

Mobil uyumlu web tasarımda, eski realistik web tasarım öğeleri (gölge, kabartma, geçişli renkler vb.) kullanılmıyor. Genelde flat (düz) yaklaşım tercih ediliyor. Fakat ülkemiz hala bu yaklaşıma yabancı olduğundan bir orta yol bulmak mümkün. Line Teknoloji olarak hem yeni hem de geleneksel tasarım yaklaşımlarını bir arada kullanıyoruz. Böylelikle yenilikçiliği ve gelenekselliği birlikte sunabiliyoruz.