Responsive Web Tasarım

29 Aralık 2015

Son yıllarda internet platformları masa üstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet, akllı telefon gibi birçok farklı ekran çözünürlüğünde görüntülenir oldu. Bu yüzden artık birçok firma tüm ekran çözünürlüklerine uyumlu responsive web tasarımları tercih etmeye başladı. Bursa web tasarım firmaları'da bu yeniliği hızlıca benimseyerek müşterilerine sunmaya başladı.Duyarlı olmayan siteler örneğin bir akıllı telefon ekranında yazıları okunmayacak ölçekte küçük görünürken, duyarlı web tasarımlar ise belli bir sütun ve satır düzeninde ekrana tam olarak oturur böylelikle resimleri yazılar ve butonlar net biçimde görüntülenir.
 

Responsive Web Tasarım Önemli

Eğer doğru biçimde yapılırsa responsive web siteler, Google arama motoru tarafından da sevilmekte ve iyi biçimde listelenmektedir.  Son zamanlarda mobil platformlardan gelen ziyaretçi oranı %25 yükseldi. Yani ortalama olarak her 100 site ziyaretçinizin 25'i mobilden gelmekte. Bu yüzden bu ekran çözünürlüklerine duyarlı web siteler kullanmanız önemli.

Responsive siteler tasarım açısından da temiz, sade ve net bir yaklaşımdadır. Yani eski stil sitelerdeki gibi gölge, imaj, yerleşim karmaşası tarihe karıştı yerine ise geniş aralıklı, ferah ve orantılı bir anlayış geldi.

Teknoloji ile birlikte web teknikleri de değişmekte ve değişime ayak uydurumayanlar maalesef geride kalmaktadır. Bu yüzden responsive bir tasarıma geçiş yapmanızı tavsiye ederiz. Line teknoloji olarak bu alanda da hizmet vermekteyiz.

Responsive web tasarımRESPONSİVE WEB TASARIM MOBİL İÇİN İDEAL

Tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar gibi farklı ekran ölçülerine sahip teknolojilerin hayatımızda yer kaplamasıyla birlikte, bu platformlara uyum sağlayacak yeni yaklaşım ve tekniklere ihtiyaç duyuldu. İlk başlarda esnek kodlama yöntemleriyle tüm bu platformlara uyum sağlayacak internet siteleri tasarlanmakta fakat teknik açıdan yeterli olmamaktaydı. 2011’in Ağustos ayında, yeni bundan yaklaşık 2 sene önce Twitter kendisi için geliştirip kullanmış olduğu Bootstrap framework'ünü  geliştirmeye ve ücretsiz olarak dağıtmaya başladı.

Bu framework sayesinde çok daha profesyonel ve farklı ekran ölçülerine göre kendini optimize edebilen tasarımlar ortaya çıkmaya başladı. Google bile listelemede responsive yani duyarlı web sitelere öncelik tanıyor. Bu sistem web sitenizi, masa üstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına duyarlı hale getiriyor ve bu ölçeklere uygun biçimde görüntü kaybı olmaksızın boyutlandırıyor.RESPONSIVE WEB TASARIM GEREKLİ

Responsive sistemi ile birlikte,  katalog mantığıyla yapılan, ağır- ağdalı grafik ve resim içeren tasarım yaklaşımları da tarihe karışmaya başlıyor.  Artık web siteler sade, ferah dizilimli, iyi renk uyumlu ve animatif özelliklerde tasarlanıyor.

Dünya büyük ölçüde bu sistemi kullanmaya başlarken ülkemizde de bu teknik ile tasarlanan sitelerde artış yaşanmaya başladı. Birkaç yıl içinde tüm web siteler, çağın değişkenlerine uygun çözüm sunan bu teknik ile tasarlanmaya ve kodlanmaya başlayacak.

Geç olmadan bu yeniliğe ayak uydurmalısınız.

Etiketler: responsive web tasarım,responsive web site,bursa web tasarım firmaları,web tasarım